Communiqué original des Editions Belge en turc Retour à la page d'accueilPlan du siteLiens
 

Accueil
News, Infos, Agenda

 

Actualités

 

News

 

La Lettre de l'ADL

 

Agenda, activités, culture

 

Infos Europe, Turquie

 

Infos d'Arménie

 

Documents

 

Questions/réponses
La Cause Arménienne

 

Communiqués

 

Infos

 

Le Mouvement Arménophile

 

Le Génocide

 

Le Négationnisme

 

Archives

 

Petitions
Histoire

 

Les racines

 

Contemporaine
Liens
Contacts

 

Sections

 

Bureau

 

Couriel des Internautes
RECHERCHE
Communiqué original des Editions Belge en turc
Belge Uluslararasi Yayincilik
Ragip Zarakolu
Istanbul-Turquie
 
BASIN AÇIKLAMASI
 
Yeni editörümüz Deniz Zarakolu, DGM Savciliginin istemi ile annesinin cenaze töreninde yaptigi konusma nedeniyle sabah 06.00'da evinden gözaltina alindi.
 
Editörümüz Deniz Zarakolu, DGM Savciliginin istemi üzerine, yayinevimizin kurucusu Ayse Nur Zarakolu'nun 30 Ocak 2002 tarihinde Eski Kozlu Mezarligi'nda, annesi için yaptigi veda konusmasi nedeniyle gözaltina alindi.
 
DGM Savciligi, Besiktas'a getirilen editörümüzün ifadesini almayarak, bir gün daha gözalti süresi verdi. Ifadenin Cuma sabahi alinmasi bekleniyor.
 
21 Mart tarihinde de kurucumuz Ayse Nur Zarakolu hakkinda Hüseyin Turhalli'nin "Özgürlük Türküsü" adli kitabindan dolayi açilan davanin ilk durusmasi yapildi. Durusma 4 Haziran tarihine ertelendi.
 
Cenazeye saygi bütün toplumlarin en temel degerlerinden biri olmasina karsin, her nedense yayinevimizin kurucusunun cenazesi için olaganüstü bir seferberlik gerekli görünmüstü. Cenazelerde yapilan duygusal konusmalardan beri bugüne degin herhangi bir insan için sorusturma açildigi duyulmadi. Ama bu yapildigi gibi, basit bir çagri ile ifade almak mümkün iken, sabahin erken saatlerinden evden gözalti yapilmasina gerek duyuldu, ifade hemen alinabilecekken gözaltinin devam etmesi istendi.
 
Ne yazik ki, Ayse Nur Zarakolu için de, hastaliginin yeni basladigi bir dönemde, bir kongre divaninda yeraldigi için, basit bir soru için böyle bir muamele DGM savciliginca reva görülmüstü.
 
Eger bundan amaç, acimizi daha da derinlestirmek ise, bunda basarili olundugu söylenebilir.
 
Ama ülkemiz ve insanlik adina duydugumuz üzüntü daha da derin olmustur.
 
Kamuoyuna duyururuz.
 

retour ...